Jaką wybrać twardość materaca, a jaki pokrowiec? 0
Materace i kilka dobrych wskazówek

Na jaki materac postawić? Jaki wybrać? Twardy czy miękki, a może średnio twardy?Wybór twardości materaca jest ważny i to pod wieloma względami.

A na początku mamy pytanie - czy wiecie, że do mitów przeszło stwierdzenie, że im materac twardszy dla naszego kręgosłupa tym lepszy? I to jest prawda, i już tłumaczymy dlaczego.

Materac twardy, zbyt twardy nie podpiera punktowo ciała użytkownika, co powoduje, że naczynia krwionośne są uciskane, a mięśnie skurczone i napięte. Osoba śpiąca na takim materacu może obudzić się zdrętwiała, a nawet dopaść ją mogą kłopoty z krążeniem. Podpowiadamy i weźcie to pod uwagę, że do najtwardszych materacy należą te, z wkładem płyty kokosowej.

A materac miękki? No właśnie - odradzamy. Gdy śpimy na zbyt miękkim materacu, wręcz się w niego zapadamy, przez co kręgosłup, niestety, ale będzie wyginał się co z kolei spowoduje bóle pleców i kręgosłupa. Dlatego też, tak ważnym jest dobranie materaca o odpowiedniej jego sprężystości.

Warto zwrócić uwagę na materace o zróżnicowanym stopniu twardości. Zmniejszona sztywność w takich materacach występuje w strefie zwiększonego nacisku (ramiona, biodra). Z kolei bardziej usztywniona jest część środkowa materaca, której zadaniem jest prawidłowe podtrzymanie całego kręgosłupa. Tu należy jeszcze dodać, a powinny o tym pamiętać osoby o wzroście poniżej 160 cm, że dla nich strefy w materacach niestety, ale nie będą odpowiednio rozłożone. Najlepiej z zakupu materaca wielostrefowego po prostu zrezygnować.

Kiedy rośnie znaczenie sprężystości punktowej materaca? Otóż rośnie ona w przypadku wyboru materaca dla dwojga, nawet o znacznej różnicy wagi. Użytkownik o mniejszej wadze nie powinien odczuwać zmiany pozycji przez drugą osobę. Wskazany materac to materac, który powinien cechować się dużej sprężystością punktową. Należy pamiętać, że każda dodatkowa warstwa jak płyta kokosu, czy filcu w takim materacu sprawia, że sprężystość punktowa maleje.

A teraz czas na pokrowiec. Pokrowce materacy najczęściej wykonane są z bawełny, która dobrze oddycha i wchłania wilgoć. Dla osób zmagających się z uczuleniami przeznaczone są pokrowce antyalergiczne, wyposażone w zamek rozdzielny z możliwością prania. Są jeszcze pokrowce pikowane naturalną owczą wełną, które dają ciepło, ale... uwaga... nie nadają się do prania. Takie pokrowce są zaszyte na stałe bez możliwości ich zdjęcia. Jest też sposób dla zwiększenia wygody i trwałości materaca, a mianowicie specjalna przekładka lub ochraniacz, które wykonuje się je z pianki poliuretanowej ze zdejmowanym pokrowcem nadającym się do prania.

Kilka dodatkowych wskazówek
- trwałość materaca zapewniają stelaże na listwach giętych , które zapewniają prawidłowe podłoże, optymalną wentylację i podnoszą elastyczność materaca oraz jego żywotność.
- nie stosować stelaży np. siatkowo-sprężynowych, z desek, ze względu na możliwość zniekształcenia wkładu
- nie należy prać materaca bez wyraźnego oznakowania o możliwości prania, nie należy czyścić chemicznie, prać na mokro lub czyścić przy pomocy pary wodnej.
- na materace zawsze warto stosować prześcieradła, ochraniacze lub przekładki, a ewentualne zabrudzenia należy czyścić wilgotną ściereczką.

A jakiego materaca Ty potrzebujesz? Napisz do nas, na adres: biuro@senland.pl - zapraszamy - podpowiemy, doradzimy.

Na zdjęciu: super materac ARUBA LUX marki M&K foam - znajdziecie go oczywiście w naszej ofercie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium