RODZAJE, KRYTERIA MATERACY - JAKI WYBRAĆ? 0
RODZAJE, KRYTERIA MATERACY - JAKI WYBRAĆ?

Każdy z nas, bez wyjątku chce się wyspać i dlatego wybierając materac dla siebie i swojej rodziny należy poświęcić mu nieco więcej uwagi, po to wybrać właściwy. Ma on nam zapewnić odpowiedni wypoczynek, relaks i komfort spokojnego i zdrowego snu.

Na początku, jeszcze przed samym zakupem materaca należy ustalić jakie funkcje ma spełniać i jakie wymiary nam odpowiadają. Pamiętajmy tylko, że dla osoby dorosłej materac powinien być dłuższy o około 20 cm od jej wzrostu, a szerokość co najmniej 90 cm dla jednej osoby.

Należy również porównać konstrukcje materacy różnych producentów. Nie zawsze niska cena oznacza produkt gorszej jakości. Na komfort spania istotny wpływ ma rodzaj zastosowanych materiałów takich jak: pianka poliuretanowa, lateks czy sprężyny. Zapytajmy o certyfikaty na materiały użyte przy produkcji materaca. Materac wykonany ze złej jakości produktów odbije się na komforcie snu i jego trwałości, a to że ładnie wygląda to nie wszystko, to nie jest najważniejsze. Ważne jest, by sama jego powierzchnia być równa i elastyczna, tak aby dokładnie podpierała każdą część ciała i pozwoliła pozostać kręgosłupowi w swoim naturalnym kształcie.

Takim pierwszym kryterium wyboru materaca jest jego wypełnienie (wkład), czyli to co znajduje się wewnątrz. Rodzaj wkładu materaca wpływa nie tylko na komfort snu, wypoczynek, ale również na nasze zdrowie. Wkład jest swoistym „podwoziem” materaca (takiego trafnego określenia używa marka M&K Foam) i to jego zadaniem jest zapewnić kręgosłupowi użytkownika odpowiednie ułożenie i podparcie. Sprawdźmy więc - jakie są rodzaje materacy.

Materace piankowe

Materace piankowe mają wiele zalet, zapewniają komfortowy sen, należą do jednych z najbardziej popularnych materacy na rynku. Aktywnie zmieniają twardość pod wpływem temperatury leżącego na materacu użytkownika przez co idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Materace piankowe posiadają porowatą strukturę pianki, co poprawia krążenie krwi w trakcie snu, a właściwe ułożenie ciała eliminuje dolegliwości związane z bólami kręgosłupa. 

Materace sprężynowe bonelowe

Sprężyny bonelowe znajdują zastosowanie od bardzo dawna w tapicerstwie. Sprężyny obłożone warstwą ochronną w postaci filcu, włókien kokosowych lub innych wypełniaczy, których zadaniem jest uniemożliwienie wydostania się sprężyny na zewnątrz. W zależności od rodzaju warstwy ochronnej materace mogą być twarde (kokos) lub miękkie (filc i pianka). Liczba zwojów sprężyny świadczy o sprężystości i grubości materaca. Im więcej zwojów tym materac grubszy i bardziej sprężysty. Przy wyborze materaca bonelowego zwróćmy uwagę na jakość i średnicę drutu, jakość powinna być potwierdzona certyfikatem ISO 9001

Materace sprężynowe kieszonkowe

Kieszonkowce lub materace woreczkowe bo takie funkcjonują nazwy to wciąż kategoria materacy sprężynowych, jednak w odróżnieniu od bonelowych sprężyny są o znacznie mniejszej średnicy w kształcie walca i umieszczone dodatkowo w specjalnych „kieszonkach” z tkaniny. Dzięki temu nie są połączone ze sobą i możliwa jest niezależna praca każdej ze sprężyn. Materac zyskuje na elastyczności i bez trudu dopasowuje się do kształtu ciała śpiącego. Pamiętajmy im większa liczba sprężyn na m2 tym lepsza
sprężystość i lepsze odwzorowanie kształtu ciała. Wkłady w materacach obłożone są piankami poliuretanowymi (tańsze ale mniej trwałe) lub lateksowymi droższe, ale trwalsze i o większej elastyczności.

Materace lateksowe

Lateks to zwulkanizowane mleczko kauczukowe, naturalny kauczuk jest mieszany z lateksem syntetycznym. Proporcje kauczuku naturalnego decydują o jakości materaca jednak nie możliwe jest aby wkład składał się całkowicie ze 100% naturalnego kauczuku. Najlepsze wkłady lateksowe to mieszanka lateksu naturalnego i lateksu syntetycznego.

Do zalet lateksu należy jego wyjątkowo duża elastyczność, nie odkształca się pod wpływem ciężaru. Doskonale sprawdza się jako jeden materac dla dwojga osób. Materace z wkładem lateksowym świetnie współpracują z regulowanymi stelażami.

Materace termoelastyczne

Pianka wypełniająca taki rodzaj materacy potrafi reagować na ciepło ciała, pod wpływem temperatury osoby leżącej pianka wypełnia i odwzorowuje kształt ciała za sprawą miękkiej powierzchni. Efektem działania pianki jest mniejszy nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu. Materace termoelastyczne podobnie jak lateksowe nadają się do zastosowania z stelażami regulowanymi.

Szeroka oferta materacy jest TUTAJ  

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl